0

Operation Management Suite a integrace s ITSM

Na nějakou dobu jsem se odmlčel, ale opět se vracím a to s poměrně horkou novinkou, která se objevila v rámci platformy Operation management Suite. Jedná se o dva inteligence Packy, které pomohou hlavně IT, ale mohou pomoci i businessu, pokud bychom se na Operation Management Suite dívali jako na globální platformu a operační středisko každé společnosti. Pokud chceme řešit dohledové centrum, pak musíme vždy integrovat všechny zdánlivě nesourodé systémy do jednotného prostředí a jednotného pohledu. I když záznamy nebudou bohaté na informace, tak máme vždy možnost přistoupit do podřízených konzolí integrovaných systémů. Typicky třeba ATA Center, SCOM konzole, Service Manager, atd…

Co tím chci říct? Představte si například SCOM nebo ATA, kde máte samostatné konzole, ve kterých máte informace jako detailní popis problému nebo nějaké doporučení na řešení daného problému, nicméně, aby jste dokázali reagovat velmi rychle, je nutné mít někde umístěn tzv. “semafor”, který vám řekne: “POZOR něco se děje a je to v tomto systému”, pak se můžete jít podívat detailněji na daný problém.

My v rámci KPCS ATOM toto nabízíme zákazníkům, abychom jim dali jednotný a ucelený pohled a to prostřednictvím našich vlastních Inteligence Packů. Každopádně Microsoft nám velmi pomáhá právě přidáváním svých vlastních Inteligence Packů, které jsou v některých ohledech velmi sofistikované.

Dashboard_Master

Proto jsme pro naše zákazníky připravili informační dashboardy a vlastní sběry informací, které následně nahráváme do datového skladu umístěného v Azure prostředí a propojujeme data sebraná agentem OMS (Microsoft Monitoring Agent) s našimi vlastními daty.

ATOM Assessment

A nyní tedy k těm zmíněným novinkám

První nový Inteligence Pack z dílny společnosti Microsoft je DNS Anyltics (aktuálně v Preview verzi), který je schopen poskytovat informace jako počet DNS serverů v organizaci, dotazy do domény, bezpečnostní doporučení, seznam DNS klientů, dynamické DNS registrace, seznamy DNS zón, atd… je toho opravdu hodně co můžeme z těchto informací vyčíst a záleží jen na nás jak s danými informacemi naložíme.

image

 

Další úplně úžasnou možností je napojení OMS na vaše interní ITSM Connector a získávat tak informace o incidentech, change a dalších přímo z vašeho Service Deskového řešení. Pokud bychom šli do úplného využití a možností této platformy pro hybridní management, pak máme možnost na základě vzniklého incidentu aktivovat tzv. Automation rule, které nám v prostřednictvím Automation Hybrid Worker serveru, provede nějakou činnost (toto je hodně o využití powershellu a přípravě scriptů, které budeme volat v případě, že nějaký incident vznikne). Incident však nemusí být založen jen uživatelem a reflektovat tak skutečnost, že něco nefunguje, ale může být také nahlášen jiným systémem nebo přímo platformou OMS a automatizací řešení daného problému jsme schopni fungovat velmi proaktivně, aniž by nám uživatel musel volat nebo zadávat ticket do našeho Service Desku.

Do ITSM Connectoru můžeme aktuálně připojit nástroje jako je System Center Service Manager, Cherwell, Service Now nebo Provance, což jsou asi největší ITSM řešení a velmi hojně využívaná řešení zákazníky.

ITSM_Integration

Poslední novinkou, kterou bych dnes velmi rád zmínil je možnost provádění update nad platformou Linux a automaticky řídit patch management globálně na úrovni Windows i Linux infrastruktury.

image

 

Takže díky, že jste se dočetli až sem a příště u platformy Operation Management Suite a KPCS ATOM.

Daniel Hejda | Senior konzultant at KPCS, P-Seller at Microsoft and CTO at CMPG

daniel.hejda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *